Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny powstał z inicjatywy Napoleona Bonaparte po zwycięskiej bitwie pod Austerlitz, jednej z najważniejszych bitew podczas wojen napoleońskich. Cesarz Francuzów pokonał w niej połączone armie austriacką i rosyjską.
Od Łuku odchodzi dwanaście promieniście rozchodzących się alei. Jest to dzieło urbanisty Barona Georgesa Haussmanna [Żorża Osmana], który w połowie XIX wieku, za panowania Napoleona III, zburzył w Paryżu ponad 30 tysięcy budynków, tworząc sieć szerokich arterii i bulwarów.
Napoleon III chciał przekształcić stolicę Francji, mającą jeszcze układ typowy dla miast średniowiecznych, w nowoczesną metropolię. Tego zadania podjął się właśnie Baron Haussmann i przy nakładzie olbrzymich środków finansowych, wyburzył i przebudował w Paryżu kilka dzielnic.Tak powstała między innymi słynna Avenue des Champs-Elysees [aweni Szą zelIze] czyli Aleja Pól Elizejskich.
Na szczycie Łuku Triumfalnego znajduje się muzeum skąd można podziwiać panoramę Paryża. Na pomniku wyryta jest historia kampanii Napoleona Bonaparte. To ponad 600 nazwisk marszałków i generałów napoleońskich oraz 126 miejscowości, gdzie Napoleon toczył swoje bitwy. Są między nimi nazwiska Polaków, Poniatowskiego, Dąbrowskiego czy Chłopickiego. Widnieją też nazwy czterech miejscowości leżących w dzisiejszej Polsce: Pułtusk, Ostrołęka, Danzig (Gdańsk) i Heilsberg (Lidzbark Warmiński).
Pod łukiem znajduje się grób nieznanego żołnierza, W tym miejscu od 11 listopada 1923 roku pali się nieprzerwanie "wieczny" płomień. Warto dodać, że tego ognia nie zgaszono nawet w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej, w latach 1940–44.
W grobie spoczywa nieznany żołnierz przywieziony z pola jednej z najdłuższych i najcięższych bitew I wojny światowej – toczonej niemal przez cały rok 1916, bitwy pod Verdun (Verdę). W jaki sposób samotna trumna trafiła pod Łuk Triumfalny?
W listopadzie 1920 roku do twierdzy Verdun przywieziono osiem trumien z najkrwawszych pól bitewnych. Złożono je w tymczasowej kaplicy, w podziemiach twierdzy. Minister André Maginot (Ądre Mażino), ten sam, którego linia fortyfikacji miała strzec Francję przed Niemcami, przed wizytą w kaplicy na polach Verdun zebrał kwiaty w kolorze flagi francuskiej. Na warcie przy trumnach stał młody żołnierz.
Zaciągnął się do wojska w ostatnich miesiącach wojny by uczcić pamięć, swojego ojca, poległego na polu walki. Maginot wręczył mu zerwany bukiet polecając, by ten położył go na jednej z trumien - a ta, na której położy kwiaty zostanie przewieziona do Paryża dla uczczenia wszystkich bohaterskich żołnierzy.
Wtedy ten młody żołnierz, Auguste Thin, powiedział: „należę do 6-tego korpusu. Jeśli dodam cyfry numeru mojego Regimentu to jest 132 otrzymam również cyfrę 6 podjąłem decyzję to będzie szósta trumna.”
W taki sposób te właśnie szczątki nieznanego bohatera spod Verdun trafiły pod Łuk Triumfalny.
Co roku, 15 sierpnia od zakończenia II wojny światowej Polscy kombatanci, uczestnicy walk za Francję składają tu wieńce i zaciągają wartę honorową, bo dzień 15-tego sierpnia to Święto Wniebowzięcia Matki Bożej, to dzień Cudu nad Wisłą 1920 roku i również dzień urodzin Napoleona, ale także obecnie, Święto Wojska Polskiego.
W 1919 roku, w dzień Rewolucji Francuskiej, 14-tego lipca odbyła się pierwsza defilada pod Łukiem Triumfalnym. Naczelne dowództwo armii francuskiej nakazało lotnikom przyłączyć się do piechoty i przemaszerować Polami Elizejskimi. Dla lotników była to obraza ich honoru, policzek. Jak oni lotnicy- elita z elit - mają maszerować w defiladzie z piechotą?  
W czasie I wojny światowej w lotnictwie służyła elita – synowie najlepszych rodzin francuskich. Walki powietrzne traktowano też, jako szlachetny pojedynek, który mógł zakończyć się tylko zwycięstwem albo śmiercią. Piloci nie mieli spadochronów, chociaż były one już stosowane, ponieważ uważali to za przejaw tchórzostwa. I po tym wszystkim zrównano ich ze zwykłymi piechurami, każąc maszerować razem z nimi. Wzbudziło to powszechny sprzeciw. Lotnicy spotkali się więc w lipcu jeszcze przed świętem w barze na Polach Elizejskich i wybrali spośród siebie dwóch najlepszych - Jeana Navarre [Żą Navar] oraz Charlesa Godefroy’a [Szarla Godefruła]. Na znak protestu postanowili przelecieć pod Łukiem. Było to oczywiście zadanie szalenie niebezpieczne. Navarre (Navar) zresztą zginął w trakcie ćwiczeń, cztery dni przed uroczystością. Miał niespełna 24 lata.
Godefroy [Godefruła] jednak nie zrezygnował z planu. O swoim zamierzeniu powiadomił nawet dziennikarzy i filmowca. Został jednak zdradzony przez dozorczynię. Policjanci nad ranem otoczyli dom pilota. On jednak wymknął się uciekając po dachach. Ostatecznie spełnił swoją obietnicę - przeleciał pod Łukiem Triumfalnym. Odległość ścian Łuku względem długości skrzydeł była większa zaledwie o 3 metry 80 centymetrów. Przy dużej szybkości samolotu to wręcz minimalnie. Historyczny przelot Godefroy’a (Godefruła) został zarejestrowany przez umówionego wcześniej operatora kamery. Od tej pory każda parada państwowa zaczyna się przelotem trzech myśliwców nad Łukiem Triumfalnym a potem nisko nad Polami Elizejskimi. Samoloty snują za sobą dym - trójkolorową flagę Francji - niebiesko-biało-czerwoną. 

 

 

Szukasz miejsca na weekendowy wypad pełen niesamowitych wrażeń? Zawsze marzyłeś o zobaczeniu Disneylandu? Może masz ochotę na spacer po Polach Elizejskich, obiad  na szczycie Wieży Eiffla, a kolację na Montmartre ? Nic trudnego – skontaktuj się z nami! Weekend w Paryżu najtaniej, a moze tydzien w Paryżu. Lekier France Tours licencjonowane biuro podróży, touroperator francuski. Od 26 lat specjalizuje się w wycieczkach do Paryża. 

 O NAS MAPA STRONY KONTAKT FAQ AFILIACJA INFORMACJE DLA TURYSTY

Nasz profil Google+

Design and powered by Welcome magement systems

 

© LekierFranceTours 2015