Plac Trocadero

Plac Trocadero

Na Placu Trocadéro [trokadero] i w jego sąsiedztwie znajduje się największe w Paryżu skupisko muzeów - Jest ich około siedemdziesiąt.
Tu między innymi znajdujące się w prawym skrzydle Pałacu Chaillot [Szajo], Musee National de la Marine [muze nasjonal de la marin] czyli Muzeum Morskie oraz Muzeum Człowieka założone w 1878 roku, jako muzeum etnograficzne. W czasie II wojny światowej pracownicy tego muzeum jako jedyni zorganizowali się w siatce ruchu oporu przeciwko Niemcom, podczas gdy władze Paryża współpracowały z okupantem.
W lewym skrzydle Pałacu de Chaillot swoją siedzibę ma Muzeum architektury i dziedzictwa narodowego - Cité de l'architecture et du patrimoine. Ponadto u stóp Pałacu de Chaillot znajduje się Aquarium du Trocadéro (Akwariom Di Trokadero). Nieco poniżej, schodząc na lewo zobaczymy Muzeum Narodowe sztuki Azji « Guimet » (Gime) i naprzeciw Muzeum Sztuki Współczesnej Miasta Paryża - Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris (Muse dart modern de la vil de Pari) a nieco dalej  Musée Galliera (Muse Galiera) czyli Muzeum mody i kostiumów,
Patrząc w stronę wieży Eiffla znajdujemy się na wprost esplanady. Po obu jej stronach widać dwa skrzydła Pałacu Chaillot. Nazwa pochodzi od wioski, która znajdowała się na tym terenie jeszcze do 1860 r. W tym roku wioska Chaillot została włączona do Paryża. W XIX wieku począwszy od 1855 aż do 1937 roku Francja organizowała serie spektakularnych wystaw uniwersalnych, zachęcających do rozwoju rodzimego przemysłu i rolnictwa, chcąc zarazem udowodnić światu swoją potęgę. To właśnie tutaj, na potrzeby trzeciej wystawy światowej (1878 r.) na szczycie wzgórza, na dawnym placu króla Rzymu, wzniesiono okrągły pałac w stylu mauretańskim i neo-bizantyjskim. Pałac i plac zostały nazwane Trocadéro dla uhonorowania brawurowego zwycięstwa Francuzów w walce o cytadelę Trocadéro w 1823 r. podczas ekspedycji do Hiszpanii. Pałac nie podobał się Paryżanom i wyszydzany był z powodu dwóch minaretów. Zburzono więc minarety i podczas ostatniej wystawy uniwersalnej w 1937 roku zastąpiono je półkolistym pałacem Chaillot, zachowując część szkieletu i konfiguracje skrzydeł. Nadano im wygląd, jaki możemy podziwiać obecnie. To w tym pałacu Trzecia Sesja Ogólnego Zgromadzenia ONZ, obradująca w Paryżu, uchwaliła 10 grudnia 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stanowi niewątpliwie jedno z największych I najtrwalszych osiągnięć ONZ. 


Wspomniana wieś Chaillot po części wiąże się z historią Polski. W ostatnich miesiącach swojego życia przyjeżdżał tutaj Fryderyk Chopin. Mikroklimat wsi łagodził objawy ciężkiej choroby kompozytora. 


 

 

 

Szukasz miejsca na weekendowy wypad pełen niesamowitych wrażeń? Zawsze marzyłeś o zobaczeniu Disneylandu? Może masz ochotę na spacer po Polach Elizejskich, obiad  na szczycie Wieży Eiffla, a kolację na Montmartre ? Nic trudnego – skontaktuj się z nami! Weekend w Paryżu najtaniej, a moze tydzien w Paryżu. Lekier France Tours licencjonowane biuro podróży, touroperator francuski. Od 26 lat specjalizuje się w wycieczkach do Paryża. 

 O NAS MAPA STRONY KONTAKT FAQ AFILIACJA INFORMACJE DLA TURYSTY

Nasz profil Google+

Design and powered by Welcome magement systems

 

© LekierFranceTours 2015